Meme Sağlığı ve Vitaminler

Meme kanseri, hiçbir risk faktörü olmaksızın bütün kadınları etkileyebilir ve günümüzde kadınlar arasında en sık görülen kanser türünü oluşturmaktadır.


meme sağlığı ve vitaminler

Ancak 1980'lerden bu yana taramadaki hızlı gelişmeler, araştırmacıların meme kanserinin kendini nasıl gösterebileceğinin arkasındaki süreçleri ve ayrıca hangi vitaminlerin meme sağlığı için iyi olduğunu daha iyi anlamalarını sağladı.


Dünya Sağlık Örgütü sadece 2020'de, dünya genelinde 650.000'den fazla kadının meme kanseri olduğunu öğrendi. Bu, özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlar arasında büyük bir endişe nedeni oldu.


Ama bu bir kayıp değil. Yukarıda bahsedildiği gibi, meme bozuklukları konusundaki artan farkındalığımız, belirli tekniklerin ve takviyelerin artık farklı meme bozukluklarıyla mücadeleye yardımcı olduğu veya yakın tarihte bunları tamamen önlediği anlamına gelebilir.


Sağlıklı kiloyu korumak, egzersiz yapmak ve düzenli tarama yapmak gibi bu tekniklerin bazıları iyi bilinmektedir. Ancak, genel sağlığımızı da desteklerken aynı zamanda meme sağlığını geliştirmek için ekstradan yapabileceğimiz küçük ama önemli şeyler de var.


d vitamini ve meme sağlığı


D vitamini

“Güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen D vitamini, vücudumuzdaki fosfat ve kalsiyum seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu, kemiklerimizi, dişlerimizi ve kaslarımızı sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Hatta son araştırmalar, meme kanseri başta olmak üzere meme rahatsızlıklarına karşı en etkili vitaminler arasında olabileceğini de gösteriyor.

Healthline'a göre, Amerikalı yetişkinlerin %42'ye kadarı sürekli olarak optimalin altında D vitamini seviyelerine sahiptir.

Bu tür bir eksiklik uzun vadede bilişsel bozulma, kardiyovasküler hastalık riskinde artış, raşitizm ve raşitizm gibi birçok rahatsızlığa yol açabilir, ve tabii ki meme kanserine de.


D vitamini seviyeleri ile meme kanserinden korunma arasında açık bir ilişki olduğunu araştıran araştırmalar her geçen gün artıyor. Örneğin, 2017'de yapılan bir çalışma, D vitamini takviyesi alan kadınların ortalama olarak meme kanserine yakalanma olasılığının yaklaşık %50 daha az olduğunu gösterdi.


Çoğu insan için, yılın yaklaşık yarısı boyunca sağlıklı D vitamini seviyelerini sürdürmek için gereken tek şey güneştir. Bu nedenle, Mart'tan Ekim'e kadar çoğu insan ihtiyaç duyduğu tüm D vitaminini güneşten alabilmelidir. Bununla birlikte, güneş uzun süre ulaşılamadığında alternatif D vitamini kaynakları kullanılabilir.

Yine de Ulusal Tıp Kütüphanesine göre dünya çapında bir milyardan fazla insan D vitamini eksikliği ile karşı karşıya.

En yaygın D vitamini kaynaklarından bazıları:

 • Somon, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar

 • Yumurta sarısı

 • Karaciğer

 • Portakal

 • Süt veya kahvaltılık gevrekler gibi güçlendirilmiş gıdalar

D2 vitamini ve D3 vitamini, diyet takviyeleri olarak erişilebilir. Ancak D3 vitamininin meme hastalıklarına karşı daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Güneşe çok az maruz kalan, daha yaşlı olan veya güneşe maruz kalmadan D vitamini sentezini zorlaştıran daha koyu tenli hastalara sıklıkla bir D vitamini takviyesi reçete edilir.


C vitamini

C vitamini veya askorbik asit, suda çözünen bir vitamindir. Suda erir ve çok kolay dağılır ancak vücutta iyi depolanmadığından düzenli alım gerektirir. Enfeksiyonları kontrol etmede ve yaraları iyileştirmede önemli bir rol oynar ve zararlı serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidandır.


c vitamini ve meme sağlığı


C vitamininin korumaya yardımcı olduğu bazı yaygın rahatsızlıklar hipertiroidizm, anemi, diş eti hastalığı ve iskorbüttür. 19 yaş üstü yetişkinler için önerilen günlük C vitamini miktarı erkekler için 90 mg, kadınlar için 75 mg'dır. Bununla birlikte, bu alımın sigara içenler veya hamilelik sırasında arttırılması gerekebilir.


Neyse ki, C vitamini takviyeleri kullanma fikrine fazla hevesli olmayanlar için birçok yaygın gıdada kolayca bulunur.


En iyi doğal C vitamini kaynaklarından bazıları:

 • Portakal

 • Çilekler

 • Brokoli

 • Patates

 • Ananas parçaları

 • Karnabahar

E vitamini

E vitamininin birincil işlevleri, gözleri sağlıklı tutmak, cildi korumaya yardımcı olmak ve vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı doğal savunmasını güçlendirmektir. Genel gıda maddelerinde çok yaygın olarak bulunur. E vitamini vücutta verimli bir şekilde depolanır, yani günlük alıma ihtiyacınız yoktur.


Ayrıca, düzenli E vitamini alımının meme sağlığı için faydalı olabileceği, daha yüksek E vitamini seviyeleri ile düşük meme kanseri seviyeleri arasında bir ilişki olduğunu gösteren çalışmalarla öne sürülmüştür.