Meme Sağlığı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sizin için neyin normal olduğunu bulmak, meme sağlığınızla ilgili farkındalık yaratmak için mükemmel bir fırsattır.


Sizin için neyin normal olduğunu öğrendikten sonra yaygın meme problemleri hakkında bilgi edinmek önemlidir. Bazı yaygın semptomlar daha şiddetli bir hastalık gösterebilirken, diğerleri zararsızdır.


meme sağlığı farkındalığı

Hadi bu semptomlara ve başlangıç olarak yapabileceğin şeylere bir göz atalım.


Meme farkındalığı


Meme farkındalığı, kendi kendine kontroller ve memeleriniz için ideal olan doktor muayeneleri yoluyla meme sağlığınızı sık sık izleme uygulamasıdır.Amerikan Kanser Derneği'ne göre, meme kanseri genellikle semptomların başlangıcından sonra teşhis edilir, ancak hastalığı olan kadınların çoğunda çok belirgin semptomlar yoktur.


Bu nedenle, kendinizi meme kanserinden korumak için memelerinizin farkında olmanın ve düzenli kontroller yaparak farklılıkları erkenden fark etmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamalıyız.


Meme Kontrolü ve Meme Kanseri Teşhisi


Meme muayenesi, meme farkındalığının en önemli noktalarından biridir. Bu nedenle, bir tıp uzmanıyla kendi kendine muayeneyi öğrenmek ve rutin kontroller yapmak hayati önem taşır.


Amaç, her kadının genç yaşta başlayan normal meme dokusunu tanıması ve bir sağlık uygulayıcısında anormal değişiklikleri derhal bildirmesidir.


meme kanseri teşhisi


Aşağıdakiler düzenli meme kontrolü ve farkındalığı için mevcut yöntemlerdir:


Kendi kendine muayene


Ayda bir kez, ideal olarak adet döngüsünün beşinci ve yedinci günü arasında, her kadın kendi kendine muayene yapmalıdır.


  1. Sağ eli başın arkasına yerleştirerek başlayın.

  2. Kontrolü sol elinde iki veya üç parmağıyla yapın.

  3. Meme ucunun etrafından başlayarak ve meme dokusuna hafifçe basarak, herhangi bir hassasiyet veya topak olup olmadığını kontrol etmek için saat yönünde dairesel hareketler uygulayın.

  4. Tüm memeye bakıldıktan sonra koltuk altına bakın.

  5. Aynısını sol meme için de uygulayın.


Görüntüleme testi

Meme kanseri görüntüleme, hastalığın tespitine, evresinin ve genişliğinin değerlendirilmesine yardımcı olur.


meme kanseri görüntüleme testleri

Kullanılan dört farklı görüntüleme yöntemi vardır:


Tarama mamografisi: Temel olarak memelerin düşük dozlu bir röntgen resmidir.


Teşhis Mamografisi: Memede bir yumru, ağrı, meme başından akıntı, boyut veya şekil değişikliği veya meme kanseri öyküsü gibi alışılmadık değişiklikler arayan bir röntgen testidir.


Ultrasonografi: Ultrasonografi tipik olarak bir yumruların katı olup olmadığını veya yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak sıvı ile doldurulduğunu söyleyebilir.


Meme MRI: Meme, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılarak dikkatle incelenebilir. Memenin MRG'si ağrısızdır ve radyasyon kullanmaz. Bu nedenle, çoğu insan yöntemin herhangi bir sağlık riski oluşturmadığını düşünmektedir.


Biyopsi

Bir durumdan şüphelenildiğinde, bir mikroskop altında muayene için hücreleri veya dokuyu uzaklaştırmak için bir biyopsi yapılır.


3 Tip Biyopsi Tipi Önerilebilir:


İnce iğne aspirasyonu (FNA) Biyopsi: Yumru, kan testi iğne çubuğundan biraz daha büyük bir işaret bırakan ince, küçük bir iğne ile örneklenir.


Stereotaktik çekirdek biyopsi: Doku biyopsi iğnesi ile çıkarırken mamografi gibi sıkıştırmayı içerir.