Meme Sarkmasını Engellemek ve Geciktirmek için Deneyebileceğin 3 Şey

Yaş ile birlikte vücudumuzdaki çoğu bölge gibi memelerimiz de şekil değiştirir kırışır. Fakat meme sarkması ve şeklinin değişmesi yalnızca yaşla olmaz. Hızlıca kilo alıp vermek, doğum yapmak, emzirmek, hareketsiz yaşam ve büyük memeler de meme sarkmasına sebep olur. Kadınların en az odaklandığı kas grubu olan meme kasları ve dokusu da egzersize ihtiyaç duyar ve egzersizin yanında yapabileceğimiz pek çok şey vardır. Önceki yazımızda, meme sağlığından bahsederken balet kullanımını önermiştik ve bu öneri çok ilgi görmüştü. Bu konuyu biraz daha derinlemesine işleyelim dedik.

Ama sakın unutma: Memeler her şekil ve boyutta gelebilir. Biz hepsiniz seviyoruz! Sen de sev.

gif

Meme Sarkmasına Ne Sebep Olur?

Meme dokusu çok karmaşık bir yapıdır. Tamamen kaslardan oluşmadığı gibi yağdan da oluşmaz. İçinde süt kanalları ve dolaşım yapısı ve lenf bezleri de bulunur. Aşağıdaki şemayı incelediğinizde memenin hem kiloyla, hem hormonal döngüyle hem de emzirme gibi sebeplerle neden sarkabileceğini anlayabilirsiniz.


Aslında mememize dokunurken hissettiğimiz yumuşak doku kaslarımız değildir. Kaslar memenin altından omuzlarımıza doğru uzanır ve memelerimizin dikleşmesi için aktif yol oynayabilir. Ama unutmamak gerekir ki yağ dokusu meme kütlesinin ana sebebidir ve meme ağırlaştıkça dokuyu esnetir ve sarkmaya sebep olur. Ayrıca meme sarkmasına sebep olabilecek diğer sebepleri de sayalım.

  • Kilo alıp verme

Meme yapımızdaki yağ kütlesi değişkenlik gösterdikçe meme boyutunda büyüme gözlemlenir. Bunun en çok görünür olduğu zaman erkekler kilo alıp verdiğinde meme boyutlarının büyümesidir.