top of page

2021'de Öne Çıkacak Sağlıklı Alışkanlıklar

Başarılı, huzurlu ve mutlu insanların hepsinin her şeyin başında kendilerine sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak ve bunları sürdürülebilir kılmak olduğunu biliyor muydun? Çünkü edindiğimiz sağlıklı alışkanlıklar gün içerisinde vücudumuza, aklımıza ve modumuza pozitif etkilerde bulunarak kendimize ve çevremize daha olumlu yaklaşmamızı sağlar. Aklımızı daha iyi ve berraklaştırarak aldığımız kararları mantık çerçevesinde ve ileriye düşünerek yapmamızı sağlar. Haydi 2021'de öne çıkacak bazı alışkanlıkları gözden geçirelim.Crossfit ve Dış Mekan Egzersizleri

COVID19 hayatımıza girdiğinden beri kapalı ortamlardan olabildiğince uzak duruyoruz ve bu ortamlarda maskesiz olmamaya özen gösteriyoruz. Fakat havalar soğudu, dışarıda yemek yemek artık mümkün değil. Günün sonunda spor salonlarının ziyaretçileri de azalmaya ve spor salonunda geçirdiğiniz sürenin kısıtlanması söz konusu. Bazı spor salonları işletmelerine yeni yatırımlar yaparak dış mekanda crossfit, cardio ve cycling gibi egzersiz grupları yapmaya başladılar. Temiz hava alarak, riski minimuma indirerek ve bolca hareket içerip vücut ısımızı koruduğumuz grup derslerine olan ilgi artacak gibi duruyor.


Yemek Planlama / Meal Prep


Evden çalışmak pek çok insanın rüyasıyken pek çoğunun da kabusu oldu. Neden mi? Çünkü 3 öğün yemek yemek kolay olsa da her öğün öncesi işinin arasında o yemeği hazırlamak bir hayli zor. Dolayısıyla sağlıksız beslenme alışkanlıkları, öğün atlama ve "geçiştirme" adını verdiğimiz alışkanlıklar hayatımıza girdi ve bunu sürdürmek hiç akıl karı değil. Meal prep yani önceden yemeğini planlama ve yapma 2021'de herkesin hayatına girecek gibi duruyor. Saklama kabı, pratik yemek tarifleri ve mutfak organizerı gibi ürünlerin ve kelimelerin arama hacmi son aylarda oldukça arttı. Haftada sadece 2 kere 2 saatinizi ayırıp haftanın her günü için yemek hazırlamak pek de uğraşlı gözükmüyor, ne dersiniz?


Check-Up


Görünen o ki hastanelerde kolayca hastalıkların yayılabildiği, COVID olmasa da basit bir gribe karşı bile kendimizi korumak için gerekli olmadıkça doktor muayenelerini azaltarak ve maskeyle hastaneleri ziyaret ederek önlem alabiliriz. Karantina uygulamalarında pek çok insan hastaneye ve sağlık hizmetine o an ulaşamayacağı için endişe yaşadı ve hatta bu tarz endişeler psikiyatri bölümlerinde çokça karşılaşılmaya başlandı. Sanıyorum kişilerde oluşmaya başlayan bir durum var, o da gerekli olmasa da oluşabilecek her şeyi önceden kontrol ettirmek. 2021'de insanların yıllık check-up'larını geciktirmeyeceği ve check-up'a başvuran kişilerin sayısının artacağı sağlık işletmeleri ve sigorta şirketleri tarafından ön görülüyor. Hiç de fena bir fikir değil, tek seferde bütün muayenelerini olmak...


Probiyotikler


Hareketsizlik ve bolca sebze yemek kimilerinde gaz problemine sebep oldu. Pek çok kişi geceleri gaz sancıları ve düzensiz tuvalet alışkanlıklarından şikayetçi. Bu problemlerin çoğunlukla çok basit bir çözümü var; probiyotikler. Tamamen sağlıklı olan bu sağlıklı bakteriler sindirim sistemimizi, bağışıklık sistemimizi ve bağırsak floramızı güçlendirip günlük hayatımızda bizi daha iyi hissettiriyor. Probiyotikleri almanın pek çok yolu var, kambuça çayı, kefir, eczanelerde satılan probiyotikler vs. Bağırsak floranıza en uygun yararlı bakterileri bulmak zor olabilir bu yüzden bu kararı alırken doktorunuza başvurmanızı öneririz.


Psikolojik Danışmanlık ve Meditasyon

Pek çoğumuz evde kapalı kaldığımız bu zamanlarda mental sağlığın da diğer sağlık problemleri kadar zorlayıcı olduğunu deneyimlemek zorunda kaldı. Görünen o ki dahiliye muayenesine gider gibi psikolojik danışmanlarımızı günlük rutinimize yerleştirip kendi içimize dönmeye başlayacağız. Psikolojik danışmanlığın yanında nefes terapileri, mindfulness egzersizleri ve sağlıklı telkinleri de öğrenip günlük yaşamımızda kontrol edemediğimiz şeylere karşı kendimizi hazırlayıp daha ağırbaşlılıkla başa çıkmayı bu yıl öğreneceğiz.


Okuduğun hoşuna mı gitti? Şunlara da gözat!49 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page