top of page

Evde Verimliliği Artırmanın Yolları

Dünyadaki işgücünün %70'ine haftada en az 1 gün evden çalışma opsiyonu verilmiş. Eğer evden çalışabiliyorsak kendimizi şanslı sayabiliyoruz. Bu hem çalışanlar hem de firmalar için büyük bir tasarrufu beraberinde getiriyor ama yine de kurumlar ve kişilerin tercih ettiği yöntem evden çalışmak değil. Neden mi? Amerika'da yapılan anketlere göre evden çalışan kişiler verimsizlik, yetersiz internet bağlandısı ve kalabalık evlerde odaklanma sorunu yaşadıklarını söylemiş.


Sizin için harcama gerektirmeyen pratik birkaç öneriyi bir araya getirdik.


1. Pijamalarından Kurtul!

Evet, pijamalarımızın en rahat kıyafetler olduğu kesin ama gün içerisinde aynı kıyafetler içerisinde olmak ve bu birkaç gün üst üste olduğunda bu alışkanlığın bizi depresyone sürükleyebildiği kanıtlanmış. Beynimiz değişiklik istiyor. Motivasyonumuzu artırmak için evden çıkmasak da beynimize bir mesaj vermek gerekiyor. Uyanınca kıyafetlerimizi değiştirmek ve bir rutin izlemek beynimize "Büyük bir şey için hazırlanıyorum" mesajı verebilir. Kot pantalon olmasa da pijama olmayan ama rahat kıyafetleri tercih edebiliriz. Örneğin taytlar, sweatshirtler ve rahat bluzlar...2. Yemek aralarını unutma


Gün içerisinde 3 öğün ve en az 1 atıştırma yapmaya özen göster. Aldığın kaloriyi bir anda düşürürsek kilo vermek yerine metabolizmamızı yavaşlatabilir ve bununla birlikte sindirim, gaz ve şişkinlik problemleriyle karşılaşabiliriz. Ayrıca kafamızı işten kaldırıp başka şeyler düşünmek için iyi bir mola! Her öğününde dengeli bir tabak oluşturmayı da unutma!3. Temiz Hava


Hava ne kadar soğuk olursa olsun belirli bir düzenle içinde çalıştığın odayı havalandırmaya çalış. Bu odadaki temiz hava miktarını arttırır ve beynine odaklanması için iyi bir yakıt sağlar. Genellikle canımız sıkıldığı zaman temiz almak isteriz çünkü bu bize bir yenilenme hissi verir. Değişen sıcaklık ve temiz havanın kokusu bize bizi mutlu etmeye yetebilir.


4. Odaklanma Tacı


Kalabalık ortamda çalışmak her zaman zordur. Hele ki çevremizdeki kişiler ailemizse... Dikkatimizi dağıtan unsurları azaltmak için o anda odaklandığımızı ve rahatsız edilmek istemediğimizi gösteren bir bayrak veya kağıttan bir taç takabiliriz. Küçük bir oyunlaştırma kimseye zarar vermez.


5. Güneş Işığı

Çalışma masanı ve ortamını bir pencerenin yakınına koyman aslında pek çok açıdan işine yarayabilir. Online görüşmelerde güzel bir ışık sunmasının yanısıra gün boyunca maksimum D vitamini almamızı sağlayabilir. Bu sadece sağlıklı değil aynı zamanda mutluluk ve uyanıklık hormonumuzu da tetikleyen bir şey. Güneş ışığından asla eksik kalma!Okuduğun hoşuna mı gitti? Şunlara da gözat!

42 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page